השרותים שלנו

10 מושגים בתכנון פרישה שחייב להכיר

10 מושגים בתכנון פרישה שחייב להכיר

חיים נתן

     1. קצבה מזכה

קצבה מזכה זהו השם המקצועי לקצבת הפנסיה שלכם. הקצבה המזכה נוצרה מכסף שנצבר מהפקדות לחיסכון הפנסיוני אותם עשיתם יחד עם המעסיק שלכם. היא נקראת מזכה, מכיוון שהיא זיכתה אתכם במס במעמד ההפקדה. בגלל שקיבלתם איזושהי הטבת מס בהפקדה, הקצבה הזאת חייבת במס בגובה המס השולי שחל עליכם כשתקבלו אותה כקצבת פנסיה.

  1. קצבה מוכרת

זו קצבה שמכורה בכספים לאחר מס, נאמר מתיקון 190, או מהפקדות ופיצויים שחייביים במס בהפקדה. מכיוון שלא קיבלנו הטבת מס בהפקדה, כקצבת פנסיה, הקצבה הזו פטורה ממס. לצערי, בעוד שהקצבה עצמה פטורה ממס המאמץ שתשקיעו כדי להוכיח שאתם זכאים לה עשוי לעלות לכם הרבה כסף. במידה והקצבה החודשית שלכם עולה על 10,000 ש"ח יש טעם להשקיע מאמץ באיתור רכיבי קצבה מוכרת. שימו לב – אם אתם מרוויחים מעל 26,000 שקלים – כבר נכנסתם לתחום של הקצבה המוכרת. הבעיה היא להוכיח את זה במועד הפרישה.

 

  1. אנונה

אנונה היא לא קצבה, אלא משיכה לשיעורין של כספי החיסכון. בעוד שקצבה חודשית תשולם לכל החיים, והיא מחושבת על פי סכום הקצבה מחולק למקדם המרה (הרחבה מיד). באנונה אתם מגדירים את הסכום החודשי וסכום זה ישולם לכם עד שיגמר הכסף בחיסכון.

המקום המרכזי בו אנו מייצרים אנונה הוא מפוליסת חסכון – וזהו כלי נהדר להגדיל את ההכנסה בפרישה.

 

  1. מקדם המרה

מקדם המרה, מקדם פרישה או מקדם קצבה הם אותם השמות לאותו המושג.  המקדם הזה, הוא השיטה לפיה מחשבים את הקצבה החודשית שתקבלו מתוך הסכום שצברתם. מקדם ההמרה מורכב מהמוצר בו תבחרו למשוך את הפנסיה, המסלול, הגיל, גיל בין הזוג ועוד. רבים לא יודעים, אבל ניתן מאותו סכום כסף לקבל יותר, ואתם מוזמנים לקרוא שוב את הפוסט "הסוד השמור: אולי מגיע לכם יותר כסף בפנסיה?

 

  1. היוון קצבה

יש כאלו שמסתפקים בקצבת פנסיה קטנה יותר ומעוניינים קבל את הקצבה כסכום חד פעמי בפרישה. זהו ההיוון  -הפיכת קצבה להון. זהו בעצם קבלת הערך הנוכחי של סכומי הקצבאות העתידיות שהייתם צריכים לקבל. היוון קצבה הינו נושא מורכב, עם תנאים ומיסוי, וחובה להתייעץ עם מתכנן פרישה לצורך היוון

 

  1. משיכת פיצויים

הפיצויים שתקבלו בסיום העבודה הם חלק בלתי נפרד מתכנון הפרישה שתבצעו. בין ההחלטות שעליכם לקבל בסיום עבודה. והעיסוק במשיכת פיצויים, השארתם לקצבה או למעסיק הבא, הינם שיקולים חשובים מאוד בפרישה. נושאים כגון פריסת מס קדימה או פריסת מס אחורה יכולים לחסוך לכם גם מאות אלפי שקלים במס

 

  1. תיקון 190

הפקדה של סכומים כספיים ניכרים לחיסכון פנסיוני לצורך הגדלת הקצבה או לצורך משיכה של הכספים בעתיד. הפקדה בהתאם לתיקון 190 יכולה לייצר לכם פנסיית זקנה פטורה ממס והיא יכולה להוות פתרון למי שמבקש להגדיל את פנסיית הזקנה. תיקון 190 מאפשר לבני גיל 60 ומעלה אבל לא רק להם, להפקיד סכום חד פעמי לקופת גמל לצרכי השקעה, וליהנות מיתרונות ייחודיים לזכאים: דחיית מס, דמי ניהול זולים ותשואות גבוהות ביחס לאלטרנטיבות, נזילות של הכספים המופקדים בקופה, תשלום מס מופחת על רווחים ויכולת משיכת הכספים בצורה קלה גם בדורות הבאים.

 

  1. תקופת הבטחה

במעמד היציאה לפנסיה תבחרו את מסלול הפרישה שלכם. מסלול הפרישה יקבע את גובה הקצבה שתקבלו לכל ימי חייכם ואת הקצבה שיקבל בן הזוג (או המוטבים). אחד הדברים אותם יש לקחת בחשבון בבחירת מסלול הפרישה הוא תקופת הבטחה.

תקופת הבטחה או הבטחת קצבאות היא אפשרות לרכישת "ביטוח" על קצבת הפנסיה הצפויה. האפשרות קיימת כבררת מחדל בביטוחי המנהלים ואפשרות לבחירה בבקרן הפנסיה. מכיון ומדובר בסוג של ביטוח, בחירה של תקופת הבטחה מקטינה את הפנסיה הצפויה. לכל אחד יש צורך בתקופת הבטחה שונה, ואנו לוקחים את זה בחשבון בתהליך תכנון הפרישה.

  1. טופס 161ד

בקשה לקיבוע זכויות לפי סעיף 9א לפקודה – טופס בקשה לעניין פטור על קצבה או היוון קצבה. טופס זה ימולא על ידי פורש לפנסיה, בגיל הזכאות. הטופס הזה הוא עולם בפני עצמו, ומאפשר לנו למשוך פיצויים פטורים, לבצע היוון קצבאות, ולקבל פטור על הקצבה

  1. התייעצות

אולי המושג הכי חשוב בתכנון פרישה. לא החבר ממקום העבודה, ולא החבר שלכם שפרש לפנסיה יעזור לכם. זהו עולם מורכב, עם מערכת קשרים סבוכה בין רשויות המס לחברות הביטוח והפנסיה. לא אחת אנחנו נתקלים בבקשות מופרכות לאישור מס מחברות הביטוח, ולפעמים גם הבקשות שלנו מרשות המיסים מקבלות דרישות נוספות. תהליך איכותי של תכנון פרישה וליווי פרישה, לוקח כ- 4 חודשים, ועדיף להתחיל אותו לפני היציאה בפועל לגימלאות.

שינוי משמעותי בחיים מתחיל מצעד אחד קטן…

השאר פרטים ונחזור אלייך

שינוי משמעותי בחיים מתחיל מצעד אחד קטן...

השאר פרטים ומחזור אלייך 

לוגו השיא group שירותים פיננסים

אם ביטחון כלכלי והרצון לחיות את החיים שתמיד רצית זה מה שאתה מחפש, אנחנו כאן כדי לקחת אותך לשם, יד ביד עם יחס אישי וליווי צמוד, לצד המומחים המובילים בתחום, תוך מתן מענה 360 לכל תחום הפיננסים.

הרגישו חופשי להשאיר לנו פרטים ונשמח לחזור אליכם בהקדם

הפרטים נקלטו בהצלחה!

לקבלת הלינק ושמירת האירוע ביומן בחרו את סוג היומן

תודה שבחרת לחיות בשיא

הפרטים התקבלו בהצלחה

הלקוח/ה קיבל/ה הודעה על כך שמתכנן  מטעמנו ייצור עימו קשר בתוך 3 ימי עסקים

דילוג לתוכן